A műtétet követően a kórházban a nővér megtanítja a zsák ürítését, cseréjét és a bőr ápolását, tisztítását. Kezdeti nehézségek adódhatnak, ám kellő gyakorlattal és idővel, a sztómával kapcsolatos napi teendők épp olyan rutinfeladattá válnak, mint a mosakodás. A sztóma körüli bőrirritáció kezelése és megelőzése kritikus fontosságú a jó életminőség fenntartásához. Mindig kérje szakember segítségét, amikor bőrproblémák jelentkeznek!
Higiéniai útmutatás
A viselési komfort és az elégedettség érdekében fontos a higiéniai követelmények betartása, a sztóma környéki bőr tisztántartása és szellőztetése.
A folyékony széklet enzimeket tartalmaz és irritálhatja a bőrt, továbbá károsíthatja a tapadófelszínt, ezért is nagy hangsúlyt kell fektetni a sztómazsák rendszeres cseréjére!”
A higiénikus körülmények fenntartása, és az esetleges bőrirritációk (gyulladás, felmaródás) megelőzése érdekében kérjük, vegye figyelembe, hogy a sztómazsákok és alaplapok egyszerhasználatos eszközök!
A gyártói útmutatások és az általános szakmai irányelvek szerint a sztómazsákok kimosása semmilyen formában nem javasolt!
Ha ön nyitott zsákot használ, a székletet minden egyes ürítés után le kell engedni. Zárt zsák használatakor a székletürítés után használjon tiszta, új zsákot.
Javasolt, hogy fürdéskor vagy zuhanyzáskor vegye le a zsákot/alaplapot ahhoz, hogy sztómáját kellőképpen megtisztíthassa.
Hasznos tippek:
- Zsákcsere előtt és után minden alkalommal alaposan mosson kezet!
- Az új sztómazsák felhelyezése előtt a sztóma környékét gondosan tisztítsa meg szappanos vízzel (kerülje a színes, illatos szappanokat), speciális bőrtisztító folyadékkal vagy kendővel, majd a bőr felületét finoman törölje szárazra.
Figyelmeztetés
Az eszköz kimosása, fertőtlenítése károsan befolyásolhatja annak tulajdonságait, a betegre nézve a fizikai sérülés vagy fertőzés fokozott kockázatával jár és a zsák tartalmának (szagok, széklet) szivárgásához vezethet!