A sztóma egy görög eredetű szó, jelentése „nyílás” vagy „száj”. Az emésztő- vagy vizeletkiválasztó rendszer egyes részeiben keletkező defektus, betegség akadályozhatja a vizelet vagy a széklet természetes úton történő kiürülését, szükségessé teheti a bél vagy húgyvezeték nem természetes környezetbe, a hasfal meghatározott helyére történő kivezetését, azaz sztóma kialakítását. A sztómaképzés számos betegség esetén válhat szükségessé, leggyakrabban a végbelet és vastagbelet érintő előrehaladott daganatos megbetegedések, inkontinencia, súlyos, életet veszélyeztető vastagbél területi gyulladásos folyamatok esetében.
A kivezetett bélrészben idegek nincsenek, így a sztóma nem fájdalmas, továbbá a széklet ürülése akaratlagosan nem szabályozható. A sztóma kialakítása lehet ideiglenes vagy végleges. Sztómával élni kétségtelenül más mint nélküle, azonban akaraterővel és a szakemberek segítségével minden érintett szorongás nélkül tudja majd elfogadni, hogy az új, megváltozott körülmények között is lehet, és kell értékes emberi életet élni.
Hazánkban több mint 10 000 ember él sztómával. A szakemberek számtalan kiváló minőségű gyógyászati segédeszközt kínálnak a sztómaviselők részére, melyek segítségével könnyebbé válik az új élethelyzet elfogadása. A folyamatos termékfejlesztéseknek köszönhetően, ma már mindenki megtalálja a számára legmegfelelőbb eszközt, mellyel teljes értékű életet élhet.